Rodzicu!

W związku z pojawiającymi się przypadkami występowania wszawicy u dzieci przypominamy o konieczności systematycznej kontroli głowy u swojego dziecka.

Dopóki rodzice nie przystąpią do zmasowanego działania oraz profilaktyki – nie ma szans na ostateczne rozprawienia się z problemem.

Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów. Nie ma znaczenia ich długość ani gęstość. Nie chroni przed nimi regularne mycie głowy. Bardzo łatwo przechodzą z człowieka na człowieka. I mnożą się…. Wesz żyje 7-10 dni, ale każdego dnia składa około 10 jajeczek ( tzw. gnidy ). Z jaja po kolejnych 7-10 dniach wykluwa się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia ( w meblach, pościeli, ręcznikach, zabawkach, nakryciach głowy, gumkach do włosów) do kilkunastu godzin.

Co wtedy robić? Plan działania

  1. Nie wpadaj w panikę, ale bądź czujny. Sprawdź głowy całej rodzinie.
  2. Kup odpowiedni preparat i zastosuj się do zaleceń producenta.
  3. Wyczesz włosy gęstym grzebieniem, aby pozbyć się wszy. Problemem są jednak gnidy (jaja wszy), które bardzo mocno trzymają się włosa. Tutaj samo czesanie nie wystarczy. Trzeba dokładnie przejrzeć włosy, pasmo po paśmie i ściągnąć jajeczka palcami. Największe skupiska można znaleźć za uszami i nad karkiem. Pozostawienie gniazd spowoduje nawrót choroby!!!
  4. Posprzątaj dokładnie mieszkanie. Rzeczy, których nie można uprać ani porządnie wyczyścić włóż do szczelnego, plastykowego worka. Zawiąż go dokładnie i schowaj na ponad dwa tygodnie, tak aby przed ich ponownym użyciem minął cały cykl rozmnażania wszy.
  5. Oglądaj regularnie głowę swojego dziecka. Nawroty wszawicy zdarzają się często, warto z oglądania włosów swojemu dziecku zrobić pewien rytuał. Im szybciej zauważysz objawy zakażenia, tym łatwiej będzie je zlikwidować.

Profilaktyka

– zawiązywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów

– używanie wyłącznie osobistych przyborów do pielęgnacji włosów

– codzienne szczotkowanie i przeglądanie włosów

– mycie włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w tygodniu

– uświadomienie dzieciom konieczności zachowania ostrożności podczas zabaw z rówieśnikami

W myśl art. 95 par. 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego do obowiązków rodzica należy, aby zadbał nie tylko o potrzebne podręczniki, przybory czy ubiór dziecka. Rodzic ma obowiązek przyprowadzić do szkoły swoje dziecko czyste, zadbane i zdrowe.

Pielęgniarka szkolna informuje Dyrekcję placówki o skali zjawiska, natomiast rodzicom przekazuje informacje o stanie czystości włosów ich dzieci oraz zaleca przeprowadzenie koniecznych zabiegów higienicznych (opisanych j.w.).

W razie potrzeby w trudnych sytuacjach Dyrekcja placówki zgłasza problem do Powiatowej Stacji Epidemiologicznej.

W przypadku, kiedy rodzice nie mogą lub nie są w stanie sprostać zadaniu sprawowania opieki nad dzieckiem w sposób, który chroni jego dobro – niezbędne jest udzielenie tej rodzinie pomocy opiekuńczo – wychowawczej, w trybie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008r. nr. 115 poz. 728 z późn. Zm. (MOPR, sąd rodzinny).

Ułatwienia dostępu